Sveriges bästa klubb!

Med totalt 33 medaljer på SM – 13 guld, 14 silver och 6 brons – så hade huvudcoach Minji all anledning att pussa den stora guldpokalen som Bästa Klubb.
– En helt magisk prestation både som laginsats och sett till allas individuella prestationer!

Vilka fantastiska insatser av alla – och framför så himmlans roligt vi har haft.

– SM-medaljer i all ära, men det viktigaste är att ha roligt både när vi tränar och när vi är ute och tävlar. Det viktiga är att få ungdomar att fortsätta träna upp i åldrarna och därigenom bidra till bättre hälsa och välmående, skriver tävlingssamordnaren Niklas Tembert.

Foto: Roel Lammers

ELITKLASSEN

Miniorer, damer
1:a Isabelle Lammers
2:a Mia Galvenius
3:a Filippa Edling

Miniorer, herrar
1:a Noah Mkrtchian.
2:a Bolorerdene Munkherdene.

Kadetter, damer
3:a Freja Gunnarsson
4:a Yezi He Gustafsson
5:a Elin Fors
6:a Nan Sandin
7:a Ebba-Ling Tembert
9:a Olivia Björck

Kadetter, herr
3:a Mille Bergh
4:a Folke Rudh Sjöholm
5:a Edvin Drakenberg

Juniorer, herr
3:a Vincent Saigne

U30, damer
2:a Johanna Lim Falk

U40, damer
1:a Agnes Hirdwall

U40, herrar
2:a Staffan Sandin

U60
2:a Niklas Tembert

Miniorer, par
1:a Filippa Edling/Bolorerdene Munkherdene

Kadetter, par
2:a Nan Sandin / Folke Rudh Sjöholm

O30, par
2:a Agnes Hirdwall / Staffan Sandin

Team, miniorer
1:a Isabelle Lammers / Mia Galvenius / Filippa Edling

Team, kadetter
1:a Ebba-Ling Tembert / Yezi He Gustafsson / Norah Ladegaard-Pedersen.
2:a Freja Gunnarsson / Elin Fors / Olivia Björck.

Team, kadetter
1:a Mille Bergh / Folke Rudh Sjöholm / Edvin Drakenberg.

Team, U30
2:a Johanna Lim Falk i team med Rebecka Chiu / Emely Fransson

FREESTYLE

Par U17
1:a Mia Galvenius / Noah Mkrtchian
2:a Isabelle Lammers / Mille Bergh

AVANCERADE KLASSEN

Miniorer, damer
3:a Anna Alteskog

Miniorer, herrar
1:a Sander Lammers
2:a Noah Hollender
5:a David Agrest

Kadetter, dam
6:a Emilia Pettersson
7:a Ellen Örsing

Kadetter, herr
1:a Melvin Blomgren
2:a Olivier Zhu

U50 damer
2:a Maria Bergh

U50, herrar
2:a Niklas Drakenberg

Par, miniorer
1:a Anna Alteskog / David Agrest

Par, kadetter
3:a Emilia Pettersson / Olivier Zhu
4 Ellen Örsing / Melvin Blomgren

Par, O30
1:a Maria Bergh / Niklas Drakenberg.

Team, miniorer
1:a David Agrest / Sander Lammers / Noah Hollende

Så här firar man när man just korats till Sveriges bästa klubb och tagit hem inte mindre än 33 medaljer på SM. ?

Slået op af Team Academy i Søndag den 8. december 2019
Så här firar man att man blivid korad till Sveriges bästa klubb!



Stort, stort grattis alla i Team Academy! ?